-
-
Winkelcentrum De Julianabaan in Voorburg wordt opnieuw ingericht en flink opgeknapt.
Een bijdrage van Anniek Enthoven van mediapartner Omroep West.
Na drie jaar praten en plannen maken heeft de gemeenteraad van Leidschendam-Voorburg ingestemd met de opknapbeurt, die 21 miljoen euro gaat kosten. Winkeliers en omwonenden zijn kritisch. 'We staan aan de vooravond van een jarenlange bouwput. Bent u al iemand bent tegengekomen die blij is met dit plan?'
Winkelcentrum De Julianabaan in Voorburg is in de jaren vijftig gebouwd en nodig toe aan vernieuwing. Ook de straten en pleinen eromheen moeten groener, er komen meer zitplekken en speelvoorzieningen. De bibliotheek verhuist naar een nieuw gebouw op de huidige locatie van de Albert Heijn. De supermarkt verhuist op zijn beurt naar de plek van de huidige bibliotheek en bouwt daar een nieuw pand met parkeerdek.
Minder auto's, meer fietsparkeerplekken
Doorgaand autoverkeer verdwijnt uit het gebied, waardoor er meer ruimte komt voor fietsers en voetgangers. Parkeren blijft mogelijk, maar wordt compacter en er komen meer fietsparkeerplekken. Wethouder Astrid van Eekelen is blij dat de kogel door de kerk is: 'Het wordt een plek waar ondernemers, inwoners en bezoekers zich prettig voelen, met ruimte voor ontmoeting, ondernemen en een bibliotheek als huiskamer van Voorburg.'
Maar winkeliers maken zich zorgen. '43 procent van de bezoekers komt met de auto. Daarom is het cruciaal dat het aantal parkeerplaatsen minimaal gelijk blijft en dat goed wordt gekeken naar de toekomstige verkeersstromen,' zegt Max van der Zijden van winkeliersvereniging De Julianabaan en eigenaar van Bakker Klink.
De wisseling van de supermarkt en de bibliotheek zien de ondernemers helemaal niet zitten. 'Albert Heijn is een bewezen publiekstrekker. Een verplaatsing naar de huidige bibliotheeklocatie en een eigen parkeerfaciliteit maakt AH te solitair en haalt de dynamiek uit het ronde plein.'
Jarenlange bouwput
Bewoners zijn bang dat het kleinschalige karakter van het winkelcentrum verdwijnt. 'De Julianabaan zou enkel een opknapbeurt krijgen. Mee in de vaart der volkeren. En nu staan we aan de vooravond van een jarenlange bouwput voor het voorlopige bedrag van 21 miljoen. Wanneer je het snel zegt lijkt het minder,' zegt een lid van de klankbordgroep in de raad.
'Bij een locatiewissel van de supermarkt en de bieb vormt de bibliotheek een dode plek aan het plein en zonder Albert Heijn gaat de loop eruit. Bijzonder nadelig voor de huidige ondernemers,' voorspelt deze bewoner.
'Wij hopen dan ook vurig dat u op dit moment niet instemt met de huidige gebiedsvisie, maar er nog eens scherp naar kijkt.'
Start bouw in 2028
De raad legt de waarschuwing naast zich neer en stemt met een ruime meerderheid voor de plannen. Wel willen de partijen dat de winkeliers en de omwonenden meer worden betrokken bij de voorbereiding en uitvoering van het bouwplan. 'Ik hoop dat er naar ons geluisterd wordt,' zegt Max van der Zijden.
De bouw van het vernieuwde winkelcentrum start naar verwachting in 2028 en loopt door tot 2031. De gefaseerde aanpak helpt om overlast voor bewoners en winkeliers zoveel mogelijk te beperken, denkt de wethouder.

Zo komt Winkelcentrum De Julianabaan er in de toekomst uit te zien.
Door: Hans Biard
Bron: Omroep West
Foto's: Rijnboutt Stedenbouw en Architecten