Bewoners van de Rozentuin en Tulpentuin in Voorburg zijn niet blij met het verdwijnen van de oversteekplaats op de Prins Bernhardlaan.

De wijk Essesteijn in Voorburg grenst aan een populair stukje groen. Fietsers, wandelaars en mensen met een rollator gebruiken normaal gesproken de oversteekplaats tegenover hun buurt dagelijks om naar dat groen te komen. Tot deze oversteek in april onaangekondigd werd weggehaald. Het leidde tot grote verontwaardiging.

Jolieke van Doorn loopt met haar zoon Thomas, die in een rolstoel zit, dagelijks een rondje door het groen tegenover haar woonwijk. Ze gebruikt daar sinds jaar en dag de oversteekplaats recht tegenover haar wijk voor. Maar plotseling was dit niet meer zo vanzelfsprekend. 'Ik stond hier met mijn zoon om over te steken en ineens was de oversteek helemaal weg.'

Door navraag bij de gemeente ontdekt ze dat deze maatregel bedoeld is om de wijk veiliger te maken. 'Terwijl deze doorsteekjes door ons als bewoners juist als heel veilig worden ervaren. Er is hier ook nooit wat gebeurd. Waar wel ongelukken gebeuren is de plek waar we nu naartoe geleid worden: een druk kruispunt met stoplichten, aan de Prins Bernhardlaan.

Omdat Jolieke's zoon Thomas in een rolstoel zit, is het omrijden voor de twee extra lastig. 'Ik moet dan in totaal ongeveer een kilometer omrijden en de rolstoel een stoep op duwen. En dat terwijl het groengebied recht tegenover de wijk is. Ik merk echt dat ik nu geneigd ben om minder naar buiten te gaan met hem, terwijl dat juist zo goed is. Het is gewoon heel onhandig zo.'

'Het is een zeer onveilige situatie geworden', zegt ook buurtbewoner Els. 'Normaal gesproken steek ik hier recht voor onze wijk rustig over met een fiets. Nu moet ik tegen het verkeer in naar de andere oversteek toe. Kom ik aan het einde van het fietspad, dan moet ik een rare bocht maken om het knopje in te drukken om bij de verkeerslichten over te kunnen steken. Het is zeer ongelukkig voor mij op deze manier.' Els noemt ook haar zorgen over andere buurtbewoners. 'Wat denk je van mensen met rollators, die deze niet zomaar de stoep op krijgen. Of moeders met een kinderwagen. Ik vind het te zot voor woorden, echt waar.'

Gemeente wil veiligheid vergroten
De oversteekplaatjes stonden op de Prins Bernhardlaan. Ze hadden een aflopende rand, waar veel bewoners met een rollator en ouders met een kinderwagen dankbaar gebruik van maakten. De oversteekjes verbonden de wijk met een populair stukje groen, waar onder meer een molen en een kinderboerderij te vinden zijn. De Prins Bernhardlaan is een veel gebruikte weg om van en naar de N14 en de A12 te rijden. Op de rechte stukken van deze 50 kilometer per uur weg rijden mensen vaak te hard.

Maatregel om verkeer juist veiliger te maken
De gemeente wil het verkeer - nadat er op de weg een aantal ongelukken gebeurde - aanpakken. 'We mogen in onze handen knijpen dat er tot nu toe nog geen grote ongelukken zijn gebeurd bij de oversteekjes op de Prins Berhardlaan', vertelt verantwoordelijk wethouder Jeffrey Keus (GBVL) aan mediapartner Omroep West. 'Er wordt echt veel te hard gereden. Ik blijf wel graag met de bewoners in gesprek om te onderzoeken hoe we de toch bereikbaarheid van het park op een veilige manier kunnen garanderen. Er zijn mogelijkheden om de weg veilig in te richten, maar dat kost geld wat we dan niet aan andere zaken kunnen besteden. En we moeten ervoor zorgen dat een goede doorstroom van verkeer wel mogelijk blijft. Het is wel de belangrijkste verkeersader van onze gemeente.'

In het programma Midvliet Actueel spraken we eerder met twee buurtbewoners over de weggehaalde oversteekplaatsen.
Het interview is terug te beluisteren via deze podcast van Midvliet Actueel: Buurtbewoners oneens met weggehaalde oversteekplaatsen.

Door: Karin van der Spek
Bron en foto: Annemieke Ruggenberg via mediapartner Omroep West